Литекс успя да постигне много важен успех в домакинството си на Беласица Петрич и го победи с минималното 1:0 в сблъсък от 29-ия кръг на Втора лига. Единственото и победно попадение реализира капитанът на ловчанлии Илиян Капитанов в 44-ата минута.

Отборът на Люпко Петрович заслужи трите точки, след като беше по-активният тим, а също домакините имаха сериозни претенции при две спорни ситуации. Първата беше за непризнат гол, въпреки че според "оранжевите" топката бе преминала изцяло голлинията, а след това и за спестен червен картон на Атанас Карачоров.

Въпреки това Литекс стигна до победата и може да диша малко по-спокойно, след като събра 36 точки на 11-ата позиция и вече има пет аванс пред опасната зона. Беласица остава седми с 41 пункта, с четири по-малко от третия Крумовград в зоната за плейоф, който обаче тепърва ще играе своя мач от кръга. В следващия кръг "оранжевите" гостуват на Миньор Перник, докато "комитите" приемат Дунав Русе.

КЛАСИРАНЕ ВЪВ ВТОРА ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Домакините стартираха срещата с опит за натиск и в седмата минута като по чудо не откриха резултата. Топката беше центрирана от ъглов удар във вратарското поле, където капитанът на ловчанлии Илиян Капитанов скочи да играе с глава, но вместо това тя му дойде удобна за десния крак и той нанесе удар от непосредствена близост, но Мартин Русков успя да изчисти от самата голлиния. При повторенията обаче останаха сериозни съмнения дали кълбото не е влязло с целия си обем във вратата, но тук системата ВАР не е налична.

Две минути по-късно Литекс отново беше близо до гола, след като удар на Сулиман Абдулганию пред наказателното поле профуча на сантиметри от лявата греда на Димитър Пангев.

Натискът на „оранжевите“ продължи и в 17-ата минута Капитанов получи на десния фланг, освободи се елегантно от Русков и центрира в наказателното поле, където на първа греда Абдулганию изпревари Динчо Йовчев и стреля точно с глава, но стражът на гостите улови.

Гостите от Петрич опитаха да изнесат играта в по-предни позиции в следващите минути и стигнаха до няколко по-опасни центрирания, които обаче не наложиха намесата на вратаря Марин Орлинов. В 29-ата минута Аспарух Смилков беше изведен в половината на Литекс, влезе отляво в наказателното поле и стреля, но над вратата.

Шест минути по-късно Мариян Вангелов изведе хитро отляво в наказателното поле Димитър Иванов, който бе изпуснат от Георги Радев и стреля към вратата от малък ъгъл, но Орлинов успя да спаси с крак.

Литекс успя да материализира превъзходството си в 44-ата минута, когато откри резултата. Александър Ангелов центрира отдясно във вратарското поле, където защитата на „комитите“ направо „заспа“ и на първа греда Илиян Капитанов засече във вратата за 1:0.

В началото на втората част гостите опитаха да измислят нещо по-интересно в предни позиции, но неуспешно.

В 54-ата минута домакините имаха нелош шанс да удвоят преднината си. Топката беше центрирана от корнер в наказателното поле, където на втора греда Матия Пейович се извиси и стреля опасно с глава, но Пангев успя да улови.

Гостите имаха сериозен късмет в 63-ата минута, когато можеха да останат с десет човека на терена. Димитър Иванов сбъркаха при изнасянето и това позволи на Иван Иванов да изведе Илиян Капитанов зад защитата на „комитите“, след което бе фаулиран от последния останал в защита Атанас Карачоров, но главният съдия му показа само жълт картон.

Седем минути преди края дойде и най-интересната ситуация за втората част. Тогава ловчанлии организираха добра атака, при която Абдулганию изведе Александър Ангелов сам срещу Пангев, но бранителят не успя да го преодолее.

До края на срещата Литекс удържа аванса си и спечели важни три точки в битката си за оцеляване.

FT  | ЛИТЕКС ЛОВЕЧ - БЕЛАСИЦА ПЕТРИЧ  1:0

1:0 Илиян Капитанов (к) 44'

Втора лига, 29-и кръг

ЛИТЕКС ЛОВЕЧ (3-5-2): 24. Марин Орлинов – 3. Александър Ангелов, 22. Матия Пейович, 15. Георги Радев - 34. Александър Бучков, 6. Йоан Лозанов, 4. Георги Сайков, 16. Иван Иванов, 14. Галин Ташев - 21. Илиян Капитанов (к) ⚽, 11. Сулиман Абдулганию

Резерви: 1. Майкъл Матев (вр), 5. Иван Пенев, 97. Слави Косов, 23. Христо Иванов, 19. Васил Нанков, 10. Виктор Василев, 77. Мерт Дурмуш, 7. Юсеин Касов, 12. Денис Георгиев

Старши треньор: Люпко Петрович

БЕЛАСИЦА ПЕТРИЧ (3-4-3): 25. Димитър Пангев – 4. Динчо Йовчев, 13. Атанас Димитров, 5. Мартин Русков - 15. Атанас Карачоров, 2. Куфре Ета, 20. Мартин Таушанов (к), 7. Аспарух Шамкалов - 99. Димитър Иванов, 9. Мариян Вангелов, 10. Аспарух Смилков

Резерви: 1. Кирил Георгиев (вр), 87. Атанас Чепилов, 19. Христо Петров, 21. Емил Караколев, 8. Живко Димитров

Старши треньор: Венцеслав Иванов